PRESOTERAPIA - Presoterapia urządzenia, Aparaty do presoterapii

Presoterapia to metoda masażu, która w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność, ciesząc się powodzeniem chociażby u zawodowych sportowców, ale i nie tylko. Czym jest presoterapia i czy warto ją stosować? Jak wygląda zabieg masażu ciśnieniowego i czy jest on bezpieczny?

Presoterapia, czy też masaż pneumatyczny to rodzaj drenażu limfatycznego, gdzie przy pomocy odpowiedniego urządzenia masującego, pobudzamy limfę do krążenia w naczyniach limfatycznych, poprawiając krążenie krwi i ukrwienie tkanek. Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, w którym wykorzystuje się ciśnienie. 

Presoterapia powstała w latach 60. XX w. w USA, wskutek prób rozwiązania problemów z jakimi borykały się kobiety po zabiegu mastektomii – obrzęków i opuchlizn kończyn górnych oraz klatki piersiowej. Presoterapia okazała się idealnym rozwiązaniem.

Presoterapia opiera swoje działanie na zastosowaniu pneumatycznego masażu tkanek – drenażu limfatycznego przy użyciu odpowiedniego urządzenia masującego. Najczęściej wykonuje się go w obszarze kończyn dolnych oraz górnych.

Urządzenie masujące składa się z mankietów zakładanych na kończyny. Zabieg polega na naprzemiennym wypełnianiu mankietu powietrzem (ucisk) oraz jego opróżnianiu (zmniejszenie ucisku) w różnych sekwencjach – naprzemiennie, stopniowo lub płynnie.

Główny mechanizm działania presoterapii to stymulacja naczyń krwionośnych i limfatycznych, a rezultatem tego jest pobudzenie krążenia krwi i chłonki, co z kolei wywołuje pozytywne skutki dla organizmu. Między innymi powoduje zwiększenie efektywności dostarczania tlenu i substancji odżywczych do tkanek organizmu, a jednocześnie eliminuje z nich toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Usuwana jest nadmierna ilość wody z organizmu, co zapobiega powstawaniu obrzęków, a także ułatwia pozbyć się produktów rozpadu tkanki tłuszczowej po uprzednio wykonywanych zabiegach odchudzających.

Masaż pneumatyczny

Masaż pneumatyczny polega na uciskaniu ciała za pomocą specjalnych mankietów, które wypełniają się w określonych sekwencjach sprężonym powietrzem. Technika masażu ma charakter przepychający – zalegająca limfa przesuwana jest od najdalej do najbliżej położonych serca części ciała.